Začátkem června se v Šumperku opět připomene významná historická událost – tzv. Šumperský sněm z roku 1490, kterou oslaví kulatý dvacátý ročník Slavností města Šumperka 2018. Ten se letos protáhne opět do tří dnů, první večer proběhne open-air divadelní představení, druhý den bude patřit zejména dětem a také muzice a třetí den se ponese v duchu tradičních oslav s historickou tematikou. Ta bude věnována středověku i připomínce stého výročí založení samostatného československého státu. Slavnosti letos také usilují o získání certifikátu JESENÍKY® originální produkt.

 

REKLAMA

Ve čtvrtek 31. května v podvečer proběhnou v Pavlínině dvoře divadelní představení pod otevřenou oblohou. „Divákům se představí místní soubor Divadla Šumperk se svou pohádkou Míša Kulička, ta začne v sedmnáct hodin. Večerní představení Romeo a Julie bude zahájeno v jedenadvacet hodin večer,“ upřesňuje Bohuslav Vondruška z oddělení kultury šumperské radnice. Pokud nebude přát počasí, představení bude odehráno v hlavním sále Divadla Šumperk. Vstupné se vybírat nebude.

Páteční odpoledne 1. června bude v Pavlínině dvoře věnováno především dětem, večer pak hudbě. „Od čtrnácté hodiny bude na nádvoří Pavlínina dvora nachystán skákací hrad, skluzavky a trampolíny, různé hry, soutěže a také tvořivé dílničky Střediska volného času Doris Šumperk,“ říká Vondruška. 

„V šestnáct hodin budou zahájena taneční vystoupení, mezi kterými nebudou chybět děti z Mateřské školy Veselá školka, šumperské Tornádo, Angel’s Tribe, mažoretky KK Dance SANY Šumperk a mnohá další,“pokračuje Vondruška. Od osmi večer pak na hlavním podiu v Pavlínině dvoře proběhne hudební večer. „Postupně vystoupí country kapela Holátka, Pangea – The Beatles Revival Band a také skupina Happy to Meet,“ říká Vondruška. Celým dnem a večerem bude stejně jako vloni provázet známý moderátor Rádia Haná Lukáš Kobza. Pavlínin dvůr bude také doplněn o jarmark s produkty označených certifikátem Jeseníky originální produkt®, který je připravován ve spolupráci s MAS Horní Pomoraví. „V současné době je podána žádost o udělení certifikátu JESENÍKY® originální produkt v kategorii Zážitky pro Slavnosti města Šumperk, o udělení se bude rozhodovat až koncem května, těsně před konáním akce. Pokud vše dobře dopadne, bude letošní ročník zařazen do této prestižní společnosti,“ podotýká Vondruška.

Poslední – hlavní – den Slavností města Šumperka se už odehraje tradičně v Sadech 1. máje (za Vilou Doris), sobotní veselí 2. června započne o půl desáté dopoledne, kdy z parku vyrazí do města malý průvod, aby oznámil kolemjdoucím zahájení sobotního programu. „Celý den bude rozdělen do tří částí, mezi desátou a sedmnáctou hodinou bude probíhat Středověký den s rytíři, který nabídne tradiční historický program včetně vystoupení místních spolků, jako jsou Šermířský spolek Šumperk, Barbaři, Páni z Bludova a další. Následovat bude Podvečer se vzpomínkou na vznik samostatného Československa, diváci si tak připomenou sté výročí vzniku republiky,“ vysvětluje Vondruška. Večer už na návštěvníky bude čekat oblíbený velký kostýmovaný průvod městem mířící z parku na Hlavní třídu na „Točák“ a zpět. „Kdokoliv se může aktivně průvodu účastnit, vítány jsou masky a kostýmy s historickým vzhledem. Průvod bude muset být zkrácen, nezamíří až k radnici, ta nyní prochází náročnou rekonstrukcí,“dodává Vondruška. Následovat bude tradiční ceremonie přijetí moravských a slezských stavů v Šumperku. Slavnosti města Šumperka završí ohňová show a výpravný ohňostroj, který bude tematicky věnovaný právě stému výročí vzniku ČSR.

Na návštěvníky čeká také bohatý doprovodný program s bohatým výběrem občerstvení. „Pro děti bude připravena tradiční soutěž Patero her o ceny, kdy děti za splnění pěti různých úkolů mohou vyhrát zajímavé ceny,“ říká Bohuslav Vondruška. Pro příznivce řemesel bude nachystán jarmark, děti se budou moci povozit na koních, ZKO 637 Šumperk-Vikýřovice předvede ukázky výcviku psů. V parku dále návštěvnici najdou rytířská ležení, fotokoutek s kostýmy, malování na obličej, skákací hrad, skluzavky a historickou mincovnu.

Ve spolupráci s Českými drahami bude v sobotu 2. června milovníkům nostalgických jízd nachystán ke svezení historický motorový vlak Věžák, který bude cestující vozit do i ze Šumperka podle speciálního jízdního řádu. „Zájemci najdou jízdní řád a ceník jízdného na www.cd.cz a také na www.slavnosti-mesta.cz, tam naleznou i podrobné informace o programu celých Slavnostní města Šumperka,“ upřesňuje Vondruška. Akce bude také doplněna Dnem řemeselSVČ Doris Šumperk, který bude probíhat na nedalekém Komíně v Komenského ulici.

Slavnosti města Šumperka pořádá město Šumperk. Akce se bude konat za jakéhokoliv počasí a kromě jízd historickým vlakem je vstupné na veškerý program zdarma. Více informací naleznete na www.slavnosti-mesta.cz a www.infosumperk.cz. Připojte se také k události na Facebooku na https://www.facebook.com/events/156625435054656/

REKLAMA