REKLAMA

Jan Dámec, předseda plážové kopané v České republice, hodnotí první ročník E.ON Beach Junior Cupu, který vyhrál jihočeský FC MAS Táborsko. A těší se na druhý ročník, který odstartuje v únoru.

 

REKLAMA

Zhodnoťte první ročník E.ON Beach Junior Cupu.

Byl jsem se podívat na jednom kvalifikačním kole i finálovém turnaji. Jsem moc rád, že se první ročník vydařil a za pár měsíců bude již druhý. To je paráda. Že se akce vydařila, bylo vidět i na atmosféře, kdy diváci připravili hráčům skvělou kulisu. Do finále postoupily opravdu nejlepší týmy a utkání bylo ozdobou celého turnaje. Jen paradoxně nepadl žádný gól, což je v plážovém fotbalu opravdu výjimka.

U devítiletých hráčů bylo asi hodně těžké sžít se s neurovnanou hrou na písku. Jak se s tím poprali?

Bylo tam mnoho hezkých akcí a někteří zkoušeli i nůžky, což je v tomhle věku pozoruhodné. Každopádně se mi líbilo, jak chytali brankáři. Těm písek vyhovoval a předváděli výborné zákroky.

Finále rozhodovaly až pokutové kopy. Užil jste si rozhodující zápas?

Stále se čekalo na gól, takže do poslední chvíle byl zápas bojovný a na obou stranách se stále něco dělo. Takže finále bylo takové, jak má být. (úsměv)

Na turnaji se nedařilo „domácím“ týmům z Prahy. Komu jste fandil?

U Prahy je škoda, že se nepodařilo tak jako ostatním regionům zajistit do kvalifikace více týmů. Věřím, že v dalším ročníku se podaří naplnit plný počet, protože bylo vidět, že kluci a holky si turnaj velmi užili. A protože se bude hrát již v únoru, pak je to skvělá příprava na jarní sezónu. Nerad bych upřednostňoval nějaký tým. U takto mladých hráčů se mi líbí zápal pro hru, a jak jsou obětaví. I když prohrávají o pět branek, hrají pořád naplno. Jsou v tom i emoce. Ať se hraje o deváté místo nebo finále. Nezaujatý divák by nepoznal, kdy se zrovna hraje o medaile a kdy o umístění.

Turnaj vyhrála přípravka FC MAS Táborsko. Co jste klukům při předávání cen říkal?

Pogratuloval jsem jim ke skvělému výsledku. Více než slova je pro ně odměnou cena, kterou dostali. Od společnosti E.ON je to skvělý počin a pro kluky zážitek na celý život. Rád bych ji poděkoval, že připravila kvalifikační a finálový turnaj a pomáhá tak propagovat plážový fotbal. Za to jsme moc rádi a vážíme si této spolupráce.

Trenéři turnaj berou jako odreagování pro své hráče během náročné sezony. Vnímáte i vy plážovoukopanou zatím jako doplňkový sport?

Myslím si, že i trenéři již nyní vidí, že fotbal na písku je nejen zpestření, ale i perfektní příprava. Vidíme to především v zahraničí, kdy se známí fotbalisté připravují v písku. A to buď po zranění, nebo využívají písek jako tréninkovou jednotku pro zlepšení koordinace a výbušnosti. A navíc hráči hrají na boso a získávají tak lepší cit pro míč, což je samozřejmě velmi důležité v jejich dalším rozvoji.

eon

Foto: Petr Zikmund

Kam byste chtěl v budoucnu plážovou kopanou posunout?

Prvotně musíme zajistit hrací plochy. To je pro rozvoj prvořadé. A dále pro sezónu 2017 máme připravený koncept, aby se do plážového fotbalu zapojilo co nejvíce hráčů, hráček a týmů. Samozřejmě je to stále doplňkový sport, ale i tak se hráči mohou v létě či v zimě stát prvoligovým plážovým fotbalistou či reprezentantem a současně pokračovat ve fotbale či futsale. Snažíme se harmonogram soutěží připravit tak, aby se co nejvíce sporty doplňovaly a hráči si nemuseli vybírat pro jaký typ fotbalu se rozhodnout. Myslíme i na nejmenší a připravujeme projekt, kdy se bude moc využívat volejbalové hřiště pro fotbal. To by pomohlo právě v dalším rozvoji plážového fotbalu.

Pozn. druhý ročník E.ON Beach Junior Cupu odstartuje v únoru 2017. Více informací o turnaji bude na webu eonrodinnyfotbalek.cz nejpozději 16. prosince 2016.

Media centrum:

Fotogalerie z turnaje a vyhlášení: bit.ly/EBJC_finale

Foto týmů: bit.ly/EBJC_tymy

Video z penaltového rozstřelu: bit.ly/PK_EBJC

 

REKLAMA